Sprawozdanie z realizacji rządowego projektu Aktywna Tablica

Zrealizowane zadania programu:

1. Wyznaczenie koordynatora oraz zespołu wspierającego pracę nauczycieli oraz dyrektora podczas realizacji projektu w SP nr 16
  2. Uczestniczenie przez nauczycieli naszej szkoły w szkoleniu z zakresu stosowania TIK
  3. Wykorzystanie technologii TIK podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych, w tym lekcji otwartych, we wszystkich oddziałach szkoły
  4. Udostępnianie scenariuszy lekcji na stronie internetowej naszej szkoły jako forma dzielenia się rozwiązaniami i doświadczeniami pracy z TIK
  5. Przedstawienie dla organu prowadzącego sprawozdania z realizacji założeń programowych

Podczas realizacji projektu w roku szkolnego 2018/2019 prężnie działał zespół samokształceniowy realizujący zadania programowe, głownie te wymagające prowadzenia zajęć z użyciem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej podczas wszystkich zajęć edukacyjnych odbywających się w salach lekcyjnych. Do programu został powołany koordynator oraz zespół samokształceniowy, ( Zarządzenie Dyrektora szkoły nr 52//201/2019 z dnia 18 marca 2019) dzięki któremu powstały scenariusze lekcji jako forma dzielenia się doświadczeniem oraz różnorodnymi formami rozwiązań pracy z TIK. Podczas pracy z tablicą multimedialną wykorzystano takie sposoby jak:

• Pisanie i rysowanie na tablicy (nauczyciel i uczniowie)
  • Wyświetlanie filmów, zdjęć, obrazów graficznych, które mogą stanowić tło do notatek i rysunków np. uzupełniających wyświetlane obrazy.
  • Korzystanie z zasobów Internetu w czasie rzeczywistym
  • Przygotowanie gotowego scenariusza lekcji z teorią, ćwiczeniami praktycznym i multimedialnymi materiałami uzupełniającymi temat co maiło wpływ na dynamikę lekcji i lepsze wykorzystanie czasu.
  • Wykorzystywanie na lekcji ćwiczeń interaktywnych przygotowanych samodzielnie przez nauczyciela lub wykorzystanie już istniejących dobranych odpowiednio do poziomu uczniów w klasie co miało wpływ na dobór ćwiczeń do potrzeb poszczególnych uczniów i pozwoli na zaangażowanie uczniów zdolnych jak i tych z trudnościami w nauce.

Wnioski z pracy w projekcie:

• zwrócenie uwagi na specyficzne trudności uczniów podczas pracy z wykorzystaniem TIK
  • udostępnienie uczniom narzędzi, które umożliwią im prace podczas samodzielnego rozwiązywania problemów
  • osiąganie wcześniej zamierzonych celów
  • praca metodami zwiększającymi motywacje uczniów do nauki
  • prezentacja łatwo dostępnych materiałów

Lekcje otwarte:

W ramach projektu "Aktywna tablica", by popularyzować nowoczesne technologie, w naszej szkole ". zorganizowano lekcje otwarte. W ramach „Międzyszkolnej Sieci Współpracy" nasza szkoła nawiązała współpracę z Katolicką Szkołą Podstawową im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Wykaz otwartych lekcji:

1. 19.03.2019 r. - temat: "Rozwiązywanie zadania tekstowe z zastosowaniem dodawania i odejmowania w zakresie 20" (klasa 1 szkoły podstawowej).
  2. 09.03.2018 r. - temat: „Dbamy o naszą Planetę. Segregujemy odpady. (klasa 1 szkoły podstawowej).
  3. 20-05-2019 r. – temat: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego – gry i zabawy matematyczne (klasa 1 szkoły podstawowej)
  4. 25-10-2018 – temat: Podstawowe sposoby wykorzystania bum, bum rurek i tablicy interaktywnej ( nauczyciele: edukacja wczesnoszkolna, świetlica)

ZREALIZOWANE SZKOLENIA Z ZAKRESU STOSOWANIA TIK W NAUCZANIU:
( wykaz szkoleń znajduje się w zeszycie doskonalenia zawodowego nauczycieli )

• udział nauczycieli z naszej szkoły w szkoleniu pt. „Kodowanie dziś i jutro" warsztaty odbywające się w ramach spotkań sieci współpracy z ICT za pan brat - 13-03-2019 r.
  • udział w warsztatach pt. „Wykorzystanie tablicy interaktywnej" - 26-03-2019 r.
  • udział w szkoleniu „Nowe metody kształcenia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych" 05-12-2018 r.;
  • udział w warsztatach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej „Bum. bum rurki"- 15-01-2019
  • udział w warsztatach „Kodowanie na dywanie" – 20-05-2019

W tej zakładce znajda Państwo użyteczne metody pracy i praktyki nauczycieli, jak pracować z technologią informacyjno-komunikacyjną (TIK).

pdfBum Bum Rurki - scenariusz

pdfEdukacja wczesnoszkolna